Prosím REKLAMY jedině do rubriky REKLAMY, kdo je napíše jinam blokuju mu přístup...!

Strašák jménem maturita

7. července 2012 v 0:01 | herzig-traum |  Prostě já :)
Sice trochu opožděne, ale přeci jen konečně jsem se dostala k článku o své maturitě.Tak předem musím dát za pravdu mnohým, že opravdu není čeho se bát! Na druhou stranu fraška, jak se mi snažili vnutit starší spolužáci, to opravdu není ;).

Kupodivu přestože jsem od přírody ohromný nervák, tak moje maturita proběhla naprosto skvěle, i když musím uznat, že štěstí hrálo velkou roli!

Co se týče státních maturit, tak ty byly letos opravdu k smíchu. A to ať mluvím o nepovedené vyšší úrovni matematiky nebo o vyloženě směšném hodnocení písemných prací z ČJ.
Já jsem si vybrala základní úroveň češtiny a matematiky a neměnila bych! Co se týče vyšších úrovní - bohužel nevidím důvod proč si je brát - většina VŠ na úroveň nehledí, tak proč zbytečně riskovat? Chvíli jsem váhala mezi matematikou a cizím jazykem, ale nakonec jsem ráda za matiku - byla totiž na úrovni devítky základy plus pár příkladů, které by se daly považovat za středoškolské učivo. Pro ty, kteří s matikou nějak extra nezápasí, je to skvělá volba. No a čeština byla kapitola sama pro sebe. Didaktický test byl poměrně v pohodě, až na pár úloh, které byly buď nejenoznačně zadány nebo měly více správných odpovědí. U slohové práce mi přišlo, že byla zadána horší témata než v minulých letech - například jen jedna úvaha, která navíc neměla zrovna nejlepší téma. Já sama psala motivační dopis, protože jsem si myslela, že na něm není co zkazit. Ale v tom jsem se očividně spletla. No a ústní zkouška - nemůžu si pomoct, ale přijde mi, že úroveň je na každé škole jiná.
Co se týče hodnocení - matematika: 1, český jazyk za 2. Přičemž ta dvojka jen kvůli slohu, který mi byl ohodnocen 70%. Tady bohužel nastává otázka do jaké míry jsem to zkazila a do jaké míry neuměl hodnotit hodnotitel... S tím co letos předvedli bych se vážně nedivila. Jako příklad můžu uvést spolužačku, která letos vyhrála krajské kolo olympiády z češtiny, účastnila se literárních soutěží a sloh jí byl hodnocen nedostatečně.

No a teď k té veselejší části - ústní maturity. Naše třída maturovala ke konci května, já sama hned druhý den maturit a jsem za to ráda! Nemůžu si pomoct, ale maturovat ke konci týdne přidává jen na nervozitě a člověk se toho stejnak už moc nenaučí. Na druhou stranu každý je jiný a každému vyhovuje něco jiného :).
Co se týče přípravy - svůj styl bych nikomu nedoporučovala, jsou z toho pak zbytečný nervy! Jako většina ostatních jsem si už na konci třeťáku říkala, že o prázdninách přečtu veškerou povinnou četbu a od září začnu vypracovávat otázky a postupně se učit, ale ono nic. Postupně jsem povinnosti odkládala - po Vánocích, po pololetí, po Jarních prázdninách až jsme se dostala k Svaťáku, který nám naštěstí letos díky státním maturitám trval tři týdny. Maturovala jsem z chemie, češtiny a angličtiny. Maturitní otázky z češtiny jsme povinně zpracovávali během roku a chemii s angličtinou jsem vypracovala zhruba měsíc před maturitou. No ale co se týče samotného učení - věnovala jsem tomu dva týdny, přičemž jsem neopakovala. Učila jsem se 6 otázek denně (po dvou z každýho předmětu). Na internetu jsem se dočetla jak se spousta lidí učila jen týden a jak to s přehledem dali... No věřím, že pár lidem se to povedlo, ale jinak mi ve většině případů přijde, že měli jen velké řeči. Já sama jsem se stihla všechno naučit, respektive některý otázky aspoň párkrát přečíst, ale ty nervy bych nikomu nepřála!
Takže pár rad pro budoucí maturanty ;)
1. otázky je třeba mít před svaťákem! nejlépe svoje, ale pokud jste líní je zpracovat tak alespoň od někoho věrohodného, například na netu jich je milion, ale spousta z nich je s chybama nebo tak stručná, že se nic nedozvíte...
2. pokud jste zvyklí jet až do úplnýho konce tak není třeba si nechávat týden na opakování apod. (já se učila i večer předem) na druhou stranu nějaký oddech taky není od věci :)
3. kašlete na všechny, co říkaj, jak je to lehký a směšný, hlavně že je to fraška! ano většině to po úspěšném absolvováním potom tak připadá, ale každý rok bývá pár neúspěšných - a to mnohdy i proto, že přípravu podcenili - čekali frašku, respektive, že jim maturitu někdo dá zadarmo - bohužel to tak vždy nefunguje
4. chce to doping! tím nemyslím nějaké prášky, drogy či podobně :) mě třeba zabírala čokoláda, ale může to být i sport atp.
5. a nakonec... když neodmaturujete tak se vůbec nic neděje! neúspěch u maturity není konec světa! a tak není třeba radikálních kroků, jako je třeba sebevražda (bohužel každoročně tak několik lidí svůj neúspěch u maturity řeší)
Maturita v září není žádná ostuda! :)

Jinak já sama měla ohromný štěstí na otázky, ve všech předmětech jsem si vytáhla ty, který jsem chtěla nejvíc. Chemie - Nukleové kyseliny, angličina - Home, čeština - Vývoj dramatu do konce 19. století. Velkou oporou byli učitelé. Je třeba si uvědomit, že tam opravdu nejsou od toho, aby vás potopili! U nás se všichni snažili pomoct, co to šlo!
Navíc nebojte se třeba přiznat nervozitu, oni to pochopí, přidají uklidňující frázi a hned se maturuje lépe :).

Co se týče povinné četby - všech 20 knížek (na státní maturitu z češtiny) jsem přečetla v průběhu posledního měsíce. Dá se to, ale dá to zabrat! Takže čtěte i během roku, jinak se zblázníte! Jak jsem psala dříve - přijde mi, že ta ústní část z češtiny byla na každé škole různá. Co vím z doslechu na jiných školách lidi v pohodě maturovali z knížek, co nečetli - u nás na to pár lidí doplatilo. Né vždycky je film shodný s knihou! A když dostanete nějaký nevýrazný úryvek z knížky, kterou jste ani neviděli, pak se s tím bude špatně pracovat ;).

Takže doporučuji s přípravou začít dříve, než jsem začla já, ale zase netřeba přehánět :). Navíc na některých školách se v průběhu roku dost opakuje - my například jednou týdně opakovali jednu otázku z češtiny, ale jinak nic. Důležité je nenechat vše na poslední chvíli! :)

Pokud bych se na letošní maturity měla podívat z 'úspěšnostního hlediska' tak u nás ve třídě neodmaturovaly dvě slečny. Přičemž jedna z nich proto, že si vytáhla jedinou otázku, kterou se z daného předmětu nenaučila :/. Takže rozhodně nedoporučuji říct si, že se naučím jen polovinu nebo třeba jen sudé otázky a ono to nějak dopadne... Ano dopadne, ale ne vždy zrovna nejlíp pro dotyčného!

Jinak ve vedlejší třídě jeden kluk neodmaturoval, protože podváděl - měl tahák. To už je kapitola sama pro sebe. Věřte mi, že podvádět u maturity se opravdu nevyplácí. Plus je taky větší pravděpodobnost, že vás odhalí - nervozita dělá svoje a tak sebelepší podvodník bude působit nápadně ;).

Sama jsem ráda, že to mám za sebou - i když to nebylo nic strašného - opakovat bych maturitu znova nechtěla ;). Každopádně všem budoucím maturantům přeju hodně štěstí a pevné nervy!! :)


+ dostala jsem se na medicínu, tak jestli se k tomu dokopu možná přibyde i článek o přijímačkách ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kája Kája | Web | 7. července 2012 v 14:27 | Reagovat

No fuj, z chemie bych nematurovala. Jinak jsem ráda, že jsem si tvůj článek mohla přečíst. Vidím, že to není až tak hrozná věc.
Tak gratuluji k maturitě i příjmačkám a přeji hodně štěstí na vysoké škole :)

2 BloodyHell BloodyHell | E-mail | Web | 12. července 2012 v 7:40 | Reagovat

Gratuluju k úspěšnýmu složení maturity a obdivuju tvoje prohlášení "ve všech předmětech jsem si vytáhla ty, který jsem chtěla nejvíc. Chemie - Nukleové kyseliny..." Ne Nukleový kyseliny bych si vytáhnul jednou a šel bych v září znova :D.

Jinak co se týče státní maturity, měl jsem možnost bavit se s několika pedagogama z jinejch škol ohledně obtížnosti a shodli jsme se (i když se jednalo jen o základní úroveň), že didaktický testy byly opravdu směšný a daly by se řešit i na úrovni znalostí deváťáka, slohová práce (maturoval jsem z češtiny/angličtiny) byla sic jednoduchá, ale neobjektivní, protože jak říkáš: "Vyhořelo plno studentů, kteří doplatili jen na to že se hodnotící špatně vyspal" (já osobně z češtiny za 2 a z angličtiny za 1) ale taky mi z mýho pohledu přijde, že teď se vyrojí velký množství "hloupejch" studentů, kteří dostali 5 oprávněně a budou se snažit "vymámit" lepší stupeň (od nás ze školy znám pár příkladů) a ústní maturita opravdu probíhala individuélně podle školy. U nás to... ne snad bylo zadarmo, ale náš češtinář není nikdo, kdo by se snažil studenta potopit a přísedící z jiný školy, byla příjemná usměvavá paní, se kterou se dalo komunikovat na úrovni. Takže tolik k mému názoru na státní maturity. Co se týče školní části, tak chemie a moje oblíbené analytické metody: Potenciometrie a konduktometrie, který jsem si shodou okolností tahal i při praktický maturitě v laboratořích a chybělo málo a dostal bych za pět :D což není chvályhodné, ale u ústní části jsem si známku obhájil za dva mno a poté výpočetní technologie a můj oblíbený CAD systém Rhinoceros 3D, kdy jsem předvedl dlouhé povídání, které všichni přísedící nemohli hodnotit jinak než za výbornou.

Sumasumárum, pro budoucí maturanty bych řekl to co už jsi napsala ty, nepodcenit přípravu, zkusit nějakej doping (hodinu a půl před ústní maturitou jsem místo opakování radši hrál flash hru Robot Unicorn, což způsobuje malou genocidu mozkovejch buněk :D ) mno a když se to nepovede na poprvý, tak nezoufat, protože je tady furt možnost to zopáknout a hodně vysokejch škol má možnost podmíněného přijetí, kdy na vás počkaj, když by se vám náhodou něco nepovedlo a vy to potřebovali dodělat v září :).

Jinak taky jsem se dostal na vejšku a to na peďák Angličtina/informatika takže jsem si snad splnil i můj malej sen prvňáčka, že jednou ze mě bude taky paní učitelka... err učitel :D .

PS: Omlouvám se za dlouhej komentář, ale nějak mě nebaví psát články na vlastní blog, tak to radši napíšu někam jinam do komentářů :P

3 herzig-traum herzig-traum | 12. července 2012 v 17:07 | Reagovat

[1]: Já si ještě v polovině třeťáku myslela totéž :D, ale lidé se mění... Jinak děkuju :)

[2]: Děkuju a tobě taky gratuluju! :)
Ty nukleový kyseliny pro mě byly fakt záchrana zato analytiku jsem se modlila, ať si jí nevytáhnu! :D
Jinak s těma státníma s tebou naprostou souhlasím. Najde se teď spousta lidí, kteří budou svalovat vinu na cermat, i když jejich práce nestála za nic. I u nás se takoví našli. :/ Druhá věc je to, že cermat v těch odvoláních vyhověl 5% - přičemž vím o dost lidech, kteří to na pětku neměli (a to podle několika učitelů) a stejnak jim odvolání zamítli...

Jdeš na peďák, jo? To bych do tebe vůbec neřekla, každopádně hodně štěstí :)

A vůbec není třeba se omlouvat, tvoje (sebedelší) komentáře jsou na tomto blogu vítány :P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama