Prosím REKLAMY jedině do rubriky REKLAMY, kdo je napíše jinam blokuju mu přístup...!

(Ne)závislost na virtuálním světě

24. února 2009 v 16:23 | herzig-traum |  Moje úvahy atd...

Tohle téma mě napadlo už dávno, ale nějak jsem se furt neměla k tomu pustit se do psaní... Nebyl čas atd... No znáte to ;)

Pak jsem u Cecile četla článek Virtuální láska a zase jsem si na to vzpomněla... Takže jde se psát... :)

Poslední dobou mi přijde, že čím dál tím víc lidí se stává závislými na noteboocích, počítačích internetu a tak podobně. I když netýká se to jenom počítačů - spíš všeobecně techniky. Já sama se přiznávám, že bez mobilu bych nevyšla pomalu vyhodit ani odpadky (ale nutno dodat, že mobil používám spíše jako "empétrojku" - á zase ta technika...). Ale zpátky k tématu - nejenom, že si spousta lidí nedokáže představit svůj život bez těchto "vymožeností" oni se k nim také velmi upínají!

Je čím dál tím víc lidí, kteří jsou v reálném životě zrovna né moc oblíbení a proto se upínají k virtuálnímu světu. Na internetu si podle mě najde kamarády absolutně každý - teoreticky se nikdo nemá za co stydět. A jak řekla jednou jedna psycholožka - lidé se na internetu prezentují tak jak chtějí, aby o nich lidé mysleli, né tak jací doopravdy jsou. Tudíž pro někoho děsně stydlivého není problém vejít do chatovací místnosti a hned se se všema začít bavit - ale normálně by nepřišel např. ve škole do třídy a nezačal by komunikovat se všema lidma...

Neříkám, že na internetu všichni lžou a nikdo nejede sám za sebe, ale je zde větší prostor pro ty lži a vytváření "nového já".

Popravdě nechápu lidi, který jsou šťastní se svými interentovými "kamarády" a kterým stačí pouze internetová přátelství. Tohle nikomu normálnímu nemůže stačit k životu! Člověk je tvor společenský, který by měl normálně komunikovat se svým okolím nejen prostřednictvím internetu.

Myslím, že ani není dobré se upínat na icq, skype a takový podobný chatovací programy - lepší je jít s těmi lidmi, kteří jsou taky on-line a nemají co na práci, třeba ven nebo někam. A né si pořád jenom psát zprávy typu : "Čau jak je?" "No jde to... A co ty?" . Zase neříkám, že takhle se baví všichni, ale znám spousty lidí, který si tohle napíšou s x lidma a berou to jako normální konverzaci.

Nezdá si mi správný brát internet jako věc bez který se nedá žít (i pro mě je to hooodně těžká představa..!), ale normální člověk by to měl zvládnout. Měl by zvládnout říct si - vždyť ty lidi z internetu vůbec neznám a v reálu se pravděpodobně s většinou z nich nikdy nesetkám. Je přece lepší si zajít s kámoškou do cukrárny a nebo jít někam - do "normální" společnosti.

Teď tím nikoho z vás nechci urazit, ale kdybych si měla vybrat mezi všemi internetovými "kamarády" a třeba jen jedním nebo dvěma pořádnými reálnými kamarády - tak neváhám! Pro mě osobně je reálný svět mnohem důležitější než ten virtuální. A je mi líto těch, co si myslej kdoví jak jsou oblíbení, protože na netu maj desítky kamarádů a v reálu se skoro s nikým nebaví...

Řekla bych, že každý by si měl najít nějaký optimální zlatý střed... A moc se neupínat k virtualitě - a vždycky mít na mysli, že ten člověk na druhé straně vždycky nemusí být tím za kterého se vydává...

To je asi všechno... A vaše názory na závislost na virtuálním světě? -> komenty =)


... Doufám, že jsem tímhle článkem nikoho neurazila a prosím ty, kterým se ten článek nelíbil, aby se zamysleli, jestli náhodou nespadaj k těm závislákům - jestli ano, tak by to asi chtělo se nad vším zamyslet!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Annet Annet | Web | 24. února 2009 v 18:06 | Reagovat

Já jsem závislá, ale spíš tak napůl. Mám spousta přátel v reálném světě, ale stejně jich mám i v tom virtuálním. Neupínám se jenom k počítačům, ale přesto už bych bez nich žila těžko.

Ale přesto jsem ráda, že jsem mohla všechny poznat..

2 --- --- | 24. února 2009 v 18:25 | Reagovat

Tak s timhle mám trošku problém, v reálném světě jsem ošklivá a zakomplexovaná a na internetu je to prostě jiný... dávám si na to pozor, nedá se říct, že bych bez internetu nežila. Když jedu někam pryč od internetu a nenudím se, tak mi nechybí, ale jakmile ho mít můžu hned na něj jdu

3 Lůca Lůca | Web | 24. února 2009 v 19:13 | Reagovat

snažím se na internetu vystupovat co možná nejpodobněji tomu, jak vystupuju v reálu. Jenže ne vždycky to jde.. A taky u sebe už začínám pociťovat začínající závislost na počítači, ale snažím se to regulovat a všemožně se tomuhle problému vyhnout..

S mobilem chodím taky všude, ale jde mi jen o ty sluchátka v uších, beztak jsem stále bez kreditu:)

4 Kája Kája | Web | 24. února 2009 v 19:15 | Reagovat

Máš úplnou pravdu. Třeba znám dvě holky,které od sebe bydlí jen přez ulici,ale kecají spolu jen přez skype,než aby šly ven. Je to sice dobrá výmoženost,ale někteří tím uplně žijou.

O sobě si myslím,že jsem na tom průměrně,ale přece jen to musí posoudit ostatní...

5 smajwinka smajwinka | Web | 25. února 2009 v 17:18 | Reagovat

Vždycky dám přednost tomu jít ven s kámoškama, než sedět u počítače. Stejně po chvíli už ani nevím, co bych tady dělala :D Reálný svět je tedy pro mě taky důležitější :) I když bez počítače bych být nechtěla ;)

Icq je dobrý spíš na rychlý domluvení něčeho (kam půjdem ven atd.), na poslání odkazů třeba na videa a následný zhodnocení (to mi posílá kámoška) a nebo na přeposílámí různých souborů. (Tak ho /ne/využívám já). Samotná konverzace je mnohem lepší v reálu. Já proto na icq ani nějak často nebývám ;)

6 mandarinka mandarinka | Web | 25. února 2009 v 19:10 | Reagovat

já jsem se zamyslela... a nejspíš patřím k těm, kteří považují za konverzaci "čau, jak je?" ...

:D

na počítači jsem taky většinou každý den, ale vždycky přežiju když jedmee na dovolenou nebo tak, klidně bych to přežila i rok, kdybych  musela. Takže v tom u ebe naštěstí problém nevidím. Ale protože nemám tak úplně nejvíc přátel... většina lidí ze třídy jsou absolutní dementi... tak nemám s kým chodit ven. Ale ež bych si vytvářela internetové já, to mě nikdy nenapadlo :)

7 *EteSHkA* *EteSHkA* | Web | 25. února 2009 v 19:38 | Reagovat

Víš virtuální svět je vlastně "něco mezi". Ten kdo si vytváří virtuální já. Neví o tom, že ho to ve finále bude jen kousek po kousku užírat. A nakonec nebude moc daleko od bláznovství. Ale na druhou stranu je internet moc dobrý k tomu aby se člověk s ostatními podělil o své názory a vyjádřil k těm jejich. A víš, když člověk zjistí, že jsou jeho názory podobné s názory někoho jiného potěší ho to. Teda alespoň mě to vždycky potěší. Víš, v "reálném" světě nemám vůbec žádné přátelé (a vlastně už žádné ani nechci), Ani nevím kde jsem "mezi svýma" s lidmi, kteří jsou na toom stejně nebo podobně jako já se už od svých šesti let nestýkám a s těmi druhými (normálními) naopak od svých šesti let setkávám téměř denně. Přesto jsem mezi ně nějak moc nezapdla. A tak nevím kam patřím, asi nejspíš nikam.

8 herzig-traum herzig-traum | Web | 25. února 2009 v 22:36 | Reagovat

mandarinka: né právě naopak - mě to nepřijde, jako normální konverzace - spíš nechápu, jak to někdo může brát za konverzaci...

9 Esmit Esmit | Web | 26. února 2009 v 12:58 | Reagovat

Já vím, že jsem závislá na počítači :) Každý den potřebuji dostat dávku alespoň dvě hodiny, protože jinak jsem potom nervozní a protivná.

Mám kamarády roztroušené okolo svého rodného města. Ve vesničkách, které jsou vzdáleny třeba 12 nebo 30 kilometrů. Ty lidi dojíždějí do města, ve kterém žiji, takže se s nimi můžu třeba jednou týdně sejít ale jsem raději, když jsme skoro každý den v kontaktu. :)

Většinou, když se bavím s někým, kdo třeba bydlí na druhé straně republiky, je to proto, protože je něčím zajímavý. Svými názory, postřehy atd. :)

10 Cecile Cecile | Web | 27. února 2009 v 10:45 | Reagovat

I když jsem na počítači skoro denně, myslím, že by mi nedělalo púroblém bez něj najednou být. Sice by mi chyběl blog, ale vzhledem k tomu, že na ICQ jsem už skoro zanevřela a  na chaty nechodím, nebyla by to pro taková tragédie.

Internet je sice fajn, ale je to žrout drahocennýho času, dělá z nás debily (a za tohle se omlouvat nehodlám), protože nám všechno servíruje až podnos a dovolí nám téměř všechno.

Myslím, že málo lidí dělá na internetu smysluplný věci - ale netvrdím, že mezi ně patřím, o tom se neodvažuju diskutovat.

Sama sebe můžu těžko posuzovat . . .

Souhlasím s tebou ve všem.

11 Jesí Jesí | Web | 27. února 2009 v 19:54 | Reagovat

Mám na icq lidi, s kterýma si vážěn hezky popovídám :) Je to k věci řeknou svoje názory i za cenu toho, že by se lišily s mými.a "rozhovory" typu čau jak je a koenc mi přijde jako totální blbost :) Někdy mě štve, že s člověkem s kterým si píšu a vážně dobře píšu :), tak ěm velice mrzí, že nemám možnost ho poznat osobně a ebo , že osobně to tak není moc mi to chybí a někde v hloubi duše mě to užírá ......

12 Alexandra P. Alexandra P. | Web | 1. března 2009 v 11:35 | Reagovat

No to víš. .. Já jsem trošku závislá, ale souhlasím s tebou. Raději bych šla s někým reálným ven, než kecat celé hodiny s někým, koho stejně pravděpodobně nikdy neuvidím ... Ale to neznamená, že třeba nemám ráda někoho z icq, klidně bych se s nimi setkala, kdybych mohla.

13 Miriabel Miriabel | 6. března 2009 v 12:08 | Reagovat

Jsou dny, kde net nepotřebuju vůbec. Stačí být s lidma, kteří pro mě znamenají víc než celý svět :). Jinak jsem na netu téměř každý den, ale většinou jenom kvůli tomu, abych mohla komunikovat s lidmi, které znám z reálu. A když jsem zdravá, snažím se mít přes den minimálně tolik aktivit, abych net stíhala nanejvýš hoďku x),

A absolutně souhlasím s tvou větou "kdybych si měla vybrat mezi všemi internetovými "kamarády" a třeba jen jedním nebo dvěma pořádnými reálnými kamarády - tak neváhám!" Myslím, že většina by jednala stejně :.). Vždyť ti opravdoví kamarádi nás znají, ví, jací doopravdy jsme a přesto se s námi baví. Na netu můžeme půsbit dokonale, i když nejsme, on line "kámoši" nás nevidí, když je nám smutno, máme špatnou náladu a nebo nám leze na nervy celý svět... Mají o nás vytvořenou jistou představu, která se většinou blíží jejich ideálům. Žít v té dokonalé bublině je sice jednodušší, ale rozhodně ne zábavnější než reálný svět, plný chyb, pádů a následných vzletů :)

14 Simona Simona | Web | 8. března 2009 v 17:11 | Reagovat

Souhlasím, pro mě je reálný svět také důležitější než ten virtuální. Ve virtuálním světě přeci jen nevíš, "kdo to skutečně je". Jsem prvním rokem na střední a ještě o letních prázdninách jsem se přidala do třídy na Spolužáky.cz. Jedna moje budoucí spolužačka mi hned psala na icq, viděla jsem její fotky na Libimseti a myslela jsem si o ní, že to bude nějaká pařmenka, bude mít kluky u nohou, bude se zajímat jen o sex a chlast. Pak jsem ji poznala ve skutečnosti a je to nejtišší žákyně naší třídy, řekla bych až outsider, prostě šedá myška. Ovšem na internetu se z ní stává úplně jiný člověk.

Nikdy nevíme, kdo se nachází na druhé straně počítače ..... Proto mám raději reálná přátelství, reálné seznámení, jsem realista :). Nechodím na chaty, nemám Libimseti, ale na internetu jsem závislá :D Myslím ale, že by byla zajímavá zkušenost chvlíli bez něj být.

Dobrý článek ;)

15 Valentis Valentis | Web | 11. března 2009 v 12:30 | Reagovat

sám o sobě internet pro mě nikdy žrout času nebyl, na icq sice strávím dost času, ale má to hodně daleko na world of warcraft, na kterým se byl závislý 2 roky... sice sem tam potkal hooodně zajímavých lidí, tak 14 z nich jsem viděl v realu a jsou to super lidi... škoda že bydlí tak daleko... ale kdyby se vrátila doba co sem byl na základce a každej den sme byli s děckama z ulice venku a až do noci kecali, tak bych se od počítače rád odtrh... navíc mobil jako takovej mám hlavně kvůli hodinám a kdyby se někomu něco stalo tak můžeš rychle zavolat pomoc...

16 Unknown LaDy Unknown LaDy | Web | 14. března 2009 v 21:12 | Reagovat

na icq a na podobných četoch je ma zázrak stretnúť...radšej sa bavím s ľuďmi z očí do očí...ale zas na druhej strane aj blog je istou formou spoznávania ľudí na internete...a bez neho by som nechcela byť...mohla by som ľuďom z blogu dať svoje icq a čo ja viem čo ešte ale nebolo by to ono...ale zase myslím že by som bez neho vydržala...ale mobil bez neho by som to nezvládla hlavne ako hovoríš bez hudby...

17 Karkulka Karkulka | Web | 17. března 2009 v 21:11 | Reagovat

Souhlasím s tebou. ICq a různé chaty jsou navíc takové neosobní, protože (jak uvedla jakási psycholožka) tak při rozhovoru vnímáme z 50% řeč těla, z 20% tón hlasu a jen zbylých 30% je to co říkáme. Takže je asi jasné, že chat nám reálný rozhovor nenahradí. Navíc to není ono, když se třeba smějeme a pošleme jen smajlíka. Já nevím, moc takové virtuální povídání nemusím.

18 Prezident Jonik Prezident Jonik | Web | 25. března 2009 v 14:02 | Reagovat

No tak to zase já ne . Na mobilu nejsem závislý . Dříve jsem měl pořádný mobil , který jsem používal deno denně ,ale bohužel se mi ztratil. Od té doby mám starý mobil po taťkovi, který mi už tak dobře neposlouží , jako ten starý .

Jinak taky nechápu ty lidi , kteří jsou závislí jenom na svých virtuálních přátelích. To bych nepřežil ....

19 Fenn Fenn | Web | 14. dubna 2009 v 22:26 | Reagovat

No.. tohle téma je docela trefný pro dnešní dobu...kdy má každý "suprové kamarádíčky" ALE přes internet... neříkám, že si nepíšu s lidima přes internet.. píšu si s nima docela dost a s většinou z těch lidí so docela rozumím, ale že bych to upřednostňovala před reálným světem tak to ne... ale já jsem takovej typ člověka, že když mě někdo zaujme přes internet tak se po čase sejdeme a i ten člověk se pak stává součástí mýho reálnýho života... myslím, že takhle se to dá řešit :).. ale jinak je pravda, že většina lidí se přes internet vydává za někoho, kdo ve skutečnosti není :) inu lidi jsou složití :)

20 Miri Miri | E-mail | 19. října 2009 v 23:33 | Reagovat

Byla jsem závislá na internetovém kamarádovi, psali jsme si pěkně, někdy byly i nepěkné  výměny názorů, po roce to ukončil. Nechápala jsem, nedokázala jsem si představit, že
, když usednu k PC nebudu s ním mluvit. Postupem času, ikdyž je mi ještě trochu smutno, jsem ráda. Nikdy by jsme se nesešli a většinu času, který můžu trávit lépe v reálu, bych proseděla u PC.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama