Prosím REKLAMY jedině do rubriky REKLAMY, kdo je napíše jinam blokuju mu přístup...!

Náboženství

3. srpna 2008 v 14:33 | herzig-traum |  Moje úvahy atd...
Na otázku co bych měla napsat mi napsala Cecile něco o náboženství co si o tom myslím a tak... Né, že by mě to nenapadlo - naopak už několikrát, ale myslím, že je to šíleně obsáhlý a rozsáhlý téma, na který nestačí jeden článek. Téma který se nedá shrnout jedním velkým článkem... Ale aspoň pokusit se o to můžu ;).

Tákže asi nejdřív bych řekla, že pro mě není náboženství jako náboženství. Protože někdo může věřit v jednoho Boha (křesťané, katolíci...), někdo ve více bohů (Egypťané a jejich bozi jako např. bůh slunce atd...), někdo já nevím třeba v Aláha nebo někoho jiného... To je podle mě individuální... Myslím, že vlastně každý něčemu věří. Někdo věří, že Bůh existuje a někdo zase VĚŘÍ, že neexistuje... ale ani jeden to neví stoprocentně, takže každý je svým způsobem věřící... Přece nikdo nemůžu dát tak pádný důkaz, že Bůh existuje a nebo naopak ne. To by pak asi nebyla víra, ale jistota.
Cecile, jak si psala co si myslím o jejich příkazech a zákazech a tak... Noo myslím, že každý náboženství má svoje příkazy a zákazy a u každýho náboženství se to liší (aspoň co já vím). Některý příkazy jsou podle mě i docela v pohodě, když vezmete třeba těch deset Mojžíšových přikázání tak to jsou vlastně základy morálního chování, ne? Přece není slušný krást, zabíjet atd... Na tom přece není nic špatnýho, když je to zakázené?! Teď si nejsem úplně jistá, ale Židé mají snad i nějaké zákazy v jídle - to upřímně řečeno nechápu... Ale neberu jim to! Každý přece věří svýmu tak proč ho odsuzovat za něco čemu věří - třeba se pak jednou ukáže, že měl pravdu!
Přijde mi naprosto ubohý odsuzovat někoho za to, že je věřící. Nesnáším lidi, kteří se s někým baví třeba i několik měsíců úplně v pohodě a pak zjistí, že ten dotyčnej byl věřící a okamžitě ho zavrhnou. To podle mě není normální!
Pak si myslím, že by se neměli všichni věřící strkat do jednoho pytle, protože někdo si myslí, že všichni jsou stejní, ale to snad nejsou, ne? Třeba někdo kdo věří v Aláha má určitě jiný názory a jíný myšlenky než někdo kdo věří v "obyčejného Boha" - proč hned všechny odsuzovat, když o nich třeba nikdo nic neví.
Myslím, že v téhle době je náboženství docela tabu. Nikdo o něm moc neví a nikdo ho moc neřeší. Ti kdo o něm něco ví tak o něm většinou "radši" nemluví, protože se bojí?!
Docela mě dostává, když čtu internetové diskuse pod nějakými články třeba církev použila peníze na opravu kostela k jiným účelům nebo hluboce věřící syn vyvraždil celou svou rodinu... To pak všichni si v tech diskusích vylívají zlost a dávají všechny k sobě... Ale vždyť se nepíše o věřících co někomu pomohli nebo někoho zachránili a tak... Nebo snad ano?
Myslím si, že ten kdo automaticky odsuzuje věřící je něco jako rasista. protože je to jako kdyby odsuzoval všechny cikány -vždyť ti také nejsou všichni stejní.
Co třeba na náboženství nechápu? Sex po svatbě. (Možná mi teď někdo namítnete, že to tak není, ale většinou se spojuje náboženství a sex až po svatbě...) Nechápu to, přece když se dva mají rádi tak proč by se nemohli milovat? Že nejsou manželé? Vždyť by jim to pak mohlo klapat... A když ne, tak přece se měli rádi nebo ne? Nevím, tohle nechápu ale je možný, že jednou pochopím nebo někde najdu vysvětlení...
Pro mě je náboženství jako takový docela zajímavý... Zajímavý a tajemný...
Ale když to tak vezmete tak co je vlastně náboženství?! Řekla bych, že to slov nemá jenom jeden význam...
Podle mě náboženství ani není o tom, že se pomodlíte před jídlem a večer před spaním , popřípadě, že zajdete každej tejden do kostela, - podle mě je náboženství styl života... A vtom je aspoń podle mýho názoru dost velký rozdíl.
Jestli máte nějaké komentáře k tomuto tématu popř. k mému článku tak do komentářů ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 helenne helenne | E-mail | Web | 3. srpna 2008 v 20:49 | Reagovat

Tak jo, fakt dobrej článek, je dobře, že řešíš tohle téma!

Já osobně jsem věřící (katolička). Ale pro mě není náboženství o příkazech a zákazech, ani tak moc o stylu života... je to vztah s Bohem. Dokud jsem se s Ním osobně nesetkala, nechápala jsem to a rodiče pro mě byli (s prominutím) idioti. Teď jsem šťastná!

Sex až po svatbě je dost zajímavý téma. I hodně věřících lidí to nechápe, dokud si to nezažije. Teď se tady o tom nechcu rozepisovat, ale bylo by zajímavý si o tom někdy povykládat (popř. napsat).

Jenom na závěr jeden citát z Bible: "Všechno je povoleno - ano, ale ne všechno prospívá." Já se snažím žít co nejlíp podle svýho svědomí a nevnímám, že by na víře v Boha bylo něco svazujícího, co by mi bránilo ve svobodě.

A ještě jedna o tázka: ty věříš v Boha??

2 Cecile Cecile | Web | 3. srpna 2008 v 22:53 | Reagovat

Pěknej článek. Povedl se ti.

Já pocházím z křesťanské rodiny, ale nemůžu o sobě říct, že se cítila být křesťankou. Já nevím proč, ale nějak mi tenhle způsob víry k srdci nepřirostl. připadá mi to . . . Já nevím, jak to popsat. Vadí mi neustály poukazování na to, jací jsou chudáci ti, co v Boha nevěří. Tohle mi vadí nejvíc. Neříkám, že by tohle třeba žid z úst nikdy nevypustil. Tohle podle mě existuje v každým náboženství.

Mě osobně oslovuje židovství. Nemám v úmyslu konvertovat, to ne. Ale líbí se mi ta teorie, že Bůh teprve přijde. Až "někdy" nás úplně osvítí. . . .  Židé jsou taky nesmírně vzdělaní, moudří.

K těm zákazům v jídle: ano, je to podle pravidel kašrutu, která praví, že se nesmí míchat mléko ani mléčné produkty s masem. Je zakázáno vepřové maso, protože není čisté a má kořeny už hlubko ve starověku, kde to doopravdy souviselo s nečistotou. Co se týče masa, košer jsou přežvýkavci a sudokopytníci. takže zapoměňte na velbloudí steak :-)

Musí se používat speciální nádobí na mléčnou a masitou stravu.

Židovství samo o sobě je docela svazující náboženství. Já být teď židovkou, asi bych se pěkně cukala. Ale je to náboženství, který mě fascinuje.

Já věřím v Boha. Nepředstavuju si ho jako vousatýho dědulu s žezlem jako řada mých ateistických vrstevníků, jak jsem s hrůzou zjistila. Podle mě je to nekonečno, který neumíme pojemonovat. Je to právě to Něco, pro který nemáme název. Nebeský klín.

3 *KiLinKa* *KiLinKa* | Web | 4. srpna 2008 v 18:02 | Reagovat

Ahojík...moc krásně si to napsala...užasně...!!....moc velkej obdiv u mě máš...:)

4 DoublePudin[kg] → McPuding... :) DoublePudin[kg] → McPuding... :) | Web | 4. srpna 2008 v 19:38 | Reagovat

je hodně dobrý že se timhle zaobíráš :)

5 DirtySmile DirtySmile | Web | 4. srpna 2008 v 19:42 | Reagovat

Vlastně...šechno co sem chtěla říct už ti řekli helenne, cecilie, kilinka, a doublepudinkg...

Jinag..já mám taky radši mám tě rád/a...přijde mi to víc doopravdivější...

6 Magdísek (: Magdísek (: | Web | 4. srpna 2008 v 19:50 | Reagovat

Tyo ... Uplně dobře napsaný :) Já bych to nedokázala takhle napsat *no* fkt pěkný :)) obdiv :) :D ale fkt :) ..... Jinak díkec moc za pochvalu desingu ♥ a pěknej blog ;)

7 ♥Beauty Hurts♥ ♥Beauty Hurts♥ | Web | 7. srpna 2008 v 10:55 | Reagovat

Jsem věřící, ale tvrdohlavý kozoroh...Na vše mám své teorie, ale vím, že víra mi moooc pomohla...

Má osoba a víra je prostě strašně komplikovaná otázka - pokřtěná evangelička, která chodí na katolické mše...Ale na vše má navíc své vysvětlení a své teorie...=)

8 Miriabel Miriabel | Web | 7. srpna 2008 v 20:00 | Reagovat

Krásně jsi to vyjádřila:). Věřím v Boha, ale nevím, jestli jsem vyloženě katolička jako rodiče. Asi jak říká Cecile, ten způsob mi není nejbližší. Ale vím, že kdykoliv mám nějaký problém, je tady ještě někdo, kdo mi pomůže a nenechá ho zajít až moc daleko a když jsem naopak šťastná, mám někoho, s kým se o radost můžu podělit.

Jo, víra je tabu a přitom je to téma podle mě daleko méně choulostivé než antikoncepce a jiné věci, zveřejňované daleko častěji.

9 herzig-traum herzig-traum | Web | 9. srpna 2008 v 13:50 | Reagovat

helenne: děkuju za pochvalu a za dlouehj koment :), jestli jsem věčící? jo jsem, ale dost na pochybách a takovej zmatenej... jetsli víš jak to myslím... kdybych o tom měla napsat, bylo by to šíleně dlouhý a na dlouho a asi by se mi to nepovedlo ani pořádně...

Cecile: díky za pochavulu i koment  :)

Kilinka: díky :-*

Dirty Smile: souhlas!

Magdísek: díky :)

Beauty Hurts: taky zajímavý :D

Miriabel: díky :), já nevím- mě přijde hloupý dělat nebo věřit v něci jenom proto, že rodiče -asi tak... jinak souhlasím :)

10 lenaaa lenaaa | Web | 10. srpna 2008 v 14:07 | Reagovat

Tohle téma mě nadchlo, zarazilo či i překvapilo :) Na začátek nejsem věřící a nikdy mi víra ani nic neříkala, ale nikdy jsem věřící neodsuzovala jako někteří lidi tohle dělaj, což mi přijde naprosto hloupý. Moje rodina ze všech stran jsou nevěřící takže jsem o tom nikdy nic moc nevěděla. A možná někoho zarazí proč jsem řekla, že mě tohle téma zarazilo :) Jako naprosto něvěřící jsem jela na Engslish camp pořádanej církví, ale prostě jsem si řekla, že to tam nějak přežiju a jedu hlavně kvůli angličtině. Co mě překvapilo? téměř většina byli křesťani a bylo tam toho o křesťanství víc, než jsem si myslela. Už to nebudu moc rozvádět :) ...jen chci říct, že jsem se toho o křesťanství strašně moc dozvěděla a pochopila spoustu věcí a dost mě to tam zvyklávalo :D Teď nad tím hodně přemýšlím a ti lidi byli naprosto úžasný... hlavně američani :)

A teď vím, že víra má do sebe mnohem víc než jsem si kdy myslela a některým lidem úžasně pomohla v životě a jsou šťastnější něž mi hříšní něvěřící :)

11 danka danka | Web | 10. srpna 2008 v 14:16 | Reagovat

ja si pripadám zvláštne ale príde mi, že som medzi vami jediná. čo neverí. Pritom som pokrstená , mám prvé sveté prímanie a vela rokov som pravidelne chodila do kostola. Ale niečo sa vo mne asi zmenilo. Ked som bola menšia  a mala som nejaký problém, tak som sa modlila, aj pred previerkou v škole, alebo tak. Cítila som sa istejšie. Ale teraz už vôbec, aj ked mám nejaký vážny problém tak sa to snažím vyriešit sama, idem k psychlogičke, pokecám s kamošmi a rodičmi, ale nemodlím sa. Mne sa zdá viera velmi sklučujúca. Hlavne tie obmedzenia. Helenne má pravdu, že všetko je povolené, ale nie všetko prospieva a že vyvarovať sa sexu pred manželstvom môže byt v konečom dosledku dobré. Ale mna to obmedzuje, už len pomyslenie , že je to niečo, čo je vlastne hriech. Tak isto ako zákaz antikoncepcia a neuznávanie homosexuálov.Taktiež mi vadí, že knazi musia dodržiavať celibát. Ja mám rada slobodu. Chcem sa niekdy pomýliť sama a chcem si na to sama utvorit názor a nie, aby mi niekto povedal, ze takto to má byt a toto je zlé. A tieš mi je záhada, ked je boh všemohúci, prečo je na svete tolko urpenia. Ked sa rozhliadnete okolo seba tak si všimete, že každý túži vlastne len po tom byt štastný a milovaný, mat priatelov, lásku.... Poznáte nikoho v okolí, kto je 100% štstný? A to sme ešte relatívne vyspelé krajiny, inde je to o moc horšie. Niekedy som z toho moc smutná. Nedávno som bola v kine na Báthory a knaz, ktorého hral Bolek Polívka na záver knažnej povedal: Modlil by som sa za vás keby som veril, že nejaký Boh ešte existuje.... Ja osobne verím, že každý musí dôverovať sám sebe a musí sa snažit robit štastnými ostatných a seba. A tak trochu inklinujem k budhizmu, kde nemajú Boha, ale učitela, ale to je na dlhšie :)

12 herzig-traum herzig-traum | Web | 10. srpna 2008 v 15:17 | Reagovat

lenaaa: díky za dlouhej koment :) jinak k tomu kempu - je fajn, že si to zvala takhle a v podstatě, že oni tě taky vzali, moje sestřenice má kamarádku, která je nevěřící, ale šla na církevní gympl -> to jak jí tam šikanovali (věřící!, který maj bejt na všechny hodný...) spolužáci i učitelé - to se nedalo vydržet tak musela jinam - to mi přijde dost smutný, proč se lidi odsuzujou navzájem?! každej a´t si všří, čemu cchce...

danka: díky za koment :), jinak některý pravidla náboženství mi taky přijdou dost divný... a k tomu, proč je na světě tolik utrpení... heh no dokážeš si představit, že by všichni byli krásní, měli vily, byli chytří a bohatí? já ne... ale proč to tak je, to fakt nevim :D:D...

13 ♥Beauty Hurts♥ ♥Beauty Hurts♥ | Web | 11. srpna 2008 v 15:20 | Reagovat

čáwes zlatííí=o*

No s těma 51kg...Snad se to dá, mno=D Akorát mě fact štve že si poslední dobou ta váha dělá co chce (už mám zase 61,6kg) a to jsem ani mooc moooc (jako při velkém přežrání) nejedla =/Tak nevím...Ale je to jedno...Asi jsem zmoudřela....Chci být hubená, a chci být šťastná...Ale jaký to bude mít účel - být vychrtlá, nešťastná hromádka kostí a pak jednou zemřít, ptže nebudu moct jíst?....Mě už se uznání dostalo i bez anorexie...A na tohle přesně jsem čekala=) Připadá mi jako bych všechno prožívala znova...Jako by nikdy nic jako ta odporná myšlenka anorexie nikdy nevtírala do mé hlavy....Připadá mi, jakobych prožívala svůj sen...Sen, kde mě nikdo neuráží, nikdo se do mě nenaváží, ale dostalo se mi uznání, a komplimentů....Jooo, sice jsme se vysekali s TOmem na motorce, a zbytek možná pěkných prázdnin je v hajzlu.(Ale pssstt =X=D) Ale můžu si říct : "Stálo to za to!!"

Mooc mooc mooc, bych přála všem pro-ana holčinám aby poznaly to samé, a aby se tolik netrápily (ptže už sama vím, jaké to je) a vím, že zároveň ještě příjde mnoho depresivních stavů, ale mám pocit, jakobych znova otevřela oči,...Jakobych se vyhrabala ze tmy,..Z pasti....

No, snad jsem to nezakřikla...........Klep klep=D

14 sage sage | Web | 12. srpna 2008 v 21:39 | Reagovat

hm a ty si myslis, ze clovek je statsny, ked, ako ty pises, je krasny, chytry a bohaty? budem taka svina a napisem sem to, co o stasti povedala danka:

Je to jednoducho stav mysle. Nevysvetliteľný hrejivý pocit na duši, keď podvedome cítite, že život je fajn, že ste našli, čo ste hľadali a mozaika vašej osobnosti je konečne úplná.

Ale k veci, dobry clanok, len chcem povedat, ze clovek moze byt veriaci, moze uprimne verit v Boha, v posmrtny zivot a dalsie veci, ktore su napisane v Biblii (vravim teraz o krestanstve), ale to nemusi hned znamenat, ze slepo suhlasi so vsetkymi vecami, ktore cirkev robi a tiez aj s jej postojmi- ako k homosexualite, k predmanželskemu sexu, k antikoncepcii,... myslim, ze v Boha verim ako v nejaku silu ktora je nad nami, niekde tu, vsade, ale urcite nie ako v bradateho uja, co potahuje nitkami, na ktorych su zaveseni ludia...

15 herzig-traum herzig-traum | Web | 13. srpna 2008 v 11:20 | Reagovat

sage: Já si nemyslím, že člověk má být šťastný, když je krásný, chytrý a bohatý! Jenže hodně lidí (mezi nimio většina mých kamarádů) je dost povrchních - a tohle jim prostě ke štěstí stačí! Mě ne! A rozhodně jsem nenapsala, že všem to stačí...

K tomu, že člověk nemusí dodžovat ty pravidla - však jsem psala , že podle mě je náboženství individuální - každej si to dělá podle svýho... A pak k tý představě vousatého chlapa- to by mě nikdy nenapdalo ;) A potahování nitkama? Už vůbec ne...

16 misa_laska misa_laska | Web | 13. srpna 2008 v 13:13 | Reagovat

Mám kamaráda, který je věřící, ale kdyby mi to neřekl, tak bych to vůbec nepoznala, je stejně šílenej a praštěnej jako všichni ostatní a rozhodně se na boha neodvolává, akorát chodí na mše, celá jeho rodina je věřící. Nikoho jinýho, kdo by věřil v boha neznam, nebo to o něm nevím. Přece jen sme národ ateistů. Někde jsem četla článek, že každý z nás je věřící, někdo věří v talismany, v osud,  v horoskopy, v boha. Já osobně věřim v to, co se mi zrovna hodí, teda kromě boha :)

17 Pavlína Pavlína | Web | 13. srpna 2008 v 13:48 | Reagovat

Máš   moc  hezký blog - myslím hlavně kvalitu  článků atak .Fakt jeden z nej co znám. měj se ahoj :-)

18 sage sage | Web | 13. srpna 2008 v 14:30 | Reagovat

:) tie nitky nie su z mojej hlavy, ale ked sa rozpravam o nabozenstve hlavne so starsimi ludmi (starka a tak) mam z ich reci taky pocit, akoby si Boha predstavovali presne tak, ako som napisala

19 herzig-traum herzig-traum | Web | 13. srpna 2008 v 18:19 | Reagovat

misa_laska: to mě právě přijde stupidní, že lidi si myslí, že ti co jsou věřící tak jsou divný, jiný a že zkazej srandu, že se pořád modlí a tak...

Pavlína: děkuju - to potěší :)

sage: aha tak to jo :D:D

20 Unknown LaDy Unknown LaDy | Web | 15. srpna 2008 v 12:07 | Reagovat

súhlasím s tým čo si tu napísala hlavne s tým že každý v niečo verí...môj názor je že v dnešnej dobe je ťolko náboženstiev a skoro každé hovorí že ak nebudeme uznávať tú ich vieru pôjdeme do pekla z toho logicky vyplýva že všetci pôjdme do pekla lebo nikto neuznáva všetky viery ...teda vlastne si myslím že život tu na zemi nekončí ale ocitneme sa na rovnakom mieste...a nemusí to byť peklo to som trocha prešvihla xD čiže vlastne verím v posmrtný život ale to je asi všetko...inak nemám nič proti žiadnej viere...

21 nikl nikl | Web | 16. srpna 2008 v 22:38 | Reagovat

Náboženství.. jaký je vlastně jeho význam ? Znamená víru - je důležité v něco věřit, k něčemu se upnout, když je nejhůř.. Mám kamarádku, která celkem odsuzuje náboženství a tady to vše kolem. A to proto, že mnoho lidí muselo zemřít z toho důvodu, že jednoduše v Boha nevěřili. Jenomže.. všechno je o lidech. Tím pádem - věřící jsme možná svým způsobem všichni. Všichni v něco ( někoho ) věříme. Teda..alespoň bychom měli. A o tom to přeci je.. :)

P. S. : Já nejsem nábožná :D pouze věřící..věřím v teplou večeři a horkou koupel :))

jinak článek je veeeelmi povedený :)

22 herzig-traum herzig-traum | Web | 17. srpna 2008 v 1:06 | Reagovat

nikl: děkuju :) jenom tak mimochodem vždyť umírala spousta lidí i právě proto, že byli věřící ;)

23 Daniela:) Daniela:) | 2. listopadu 2008 v 12:24 | Reagovat

Ahoj máš super blog.Jeden z mála blogů kde najdu normální články na čtení.No já osobně jsem evangelička.Nevím jestli tuu víru znáš spadá pod křesťany ale ještě jsi nejsem uplne jistá.Hodmě mě zaujalo náboženství nepamatuju si název ale je to dohromady židovství a křesťanství.

24 Daniela:) Daniela:) | 2. listopadu 2008 v 12:26 | Reagovat

jo a ještě dodatek moje máma  je ateistka a můj táta je evnagleík(dokonce je farář).Ale od mala sem vedená k víře.Al e hodně uvažuju o tom co chci.

25 herzig-traum herzig-traum | E-mail | Web | 4. listopadu 2008 v 20:55 | Reagovat

Daniela:) : jj vím co to je ;) ... já si nedokážu představit, že bych měla ´jednoho z rodičů ateistu (tím nemyslím, že je na tom něco špatnýho...) spíš z toho důvodu, že si ndokážu představit jak to funguje - oba asi musí být dost tolerantní a musí se umět dohodnout jak budou vychovávat svoje děti - asi to musí být těžký, když každý má jinej názor... A jsem zvědavá, koho si jednou vezmu a jestli to bude ateista tak jak se shodnem ve výchově dětí atd....  Jinak děkuju z apochvalu :) opravdu to potěší

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama